08 Kwi 2017

Konkurs „Kulturalny Polak”

0 Komentarzy

SAVOIR-VIVRE oznacza „znajomość życia”, „sztukę życia”. To znajomość obyczajów, form towarzyskich i reguł grzecznościowych, a ogólniej – umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych sytuacjach.

W tegorocznej edycji konkursu „Kulturalny Polak”, organizowanego przez Zespół ds. Integracji ZSO nr 5, udział wzięli uczniowie I klas integracyjnych: Gimnazjum nr 2 w Knurowie, Gimnazjum nr 4 w Zabrzu, Gimnazjum nr 9 w Zabrzu oraz naszego Gimnazjum nr 2.

Czteroosobowe zespoły rozwiązywały zadania dotyczące znajomości savoir-vivre, m.in.:

– form oficjalnych i towarzyskich,
– wyglądu, prezencji i właściwego ubioru,
– komunikacji z ludźmi,
– nakrywania, podawania do stołu,
– używania poprawnych form językowych,
– zachowania się w szczególnych sytuacjach.

Uczestnicy otrzymali poczęstunek i nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Gliwicach i Radę Rodziców naszej szkoły.

Młodzież wykazała się bogatą wiedzą na ten temat, ale też, mamy nadzieję, nauczyła się czegoś nowego. Organizatorzy zachęcali uczestników do przeprowadzenia podobnych konkursów w ich klasach i szkołach, ponieważ znajomość zasad savoir-vivre jest jednym z wyznaczników kultury osobistej człowieka.

[do góry]
Skip to content