30 wrz. 2014

Warsztaty dotyczące niepełnosprawności

0 Komentarzy

W dniach 23 i 30 września 2014 r. uczniowie klas I Gimnazjum nr 2, Gimnazjum Sportowego i klasy IA VIII LO wzięli udział w warsztatach dotyczących niepełnosprawności, zorganizowanych przez Zespół ds. Integracji.

W trakcie zajęć uczniowie szczegółowo poznali problemy związane z: wadami słuchu, zaburzeniami wzroku, niesprawnością ruchową i autyzmem.

Na warsztatach dotyczących osób niesłyszących i słabosłyszących uczniowie zastanawiali się, jakie znaczenie mają dźwięki w życiu człowieka, jakie trudności na co dzień i w czasie uczenia się mają osoby, które słyszą źle, albo nie słyszą w ogóle, dowiedzieli się, jak działają aparaty słuchowe oraz nauczyli się kilkunastu znaków języka migowego i ćwiczyli porozumiewanie się tym językiem.

Na warsztatach dotyczących osób niewidomych i słabowidzących uczniowie poznali codzienne problemy tych osób: próbowali bez udziału wzroku, korzystając z prowadzenia dźwiękiem, przejść w wyznaczone miejsce, ubrać się i wyjść na zewnątrz, przyprawić zupę i posłodzić herbatę oraz zapłacić za zakupy. Młodzież poznała też pismo Braile’a i próbowała się nim posługiwać.

Na zajęciach dotyczący niepełnosprawności ruchowej uczniowie zapoznali się z przyczynami i rodzajami niepełnosprawności ruchowej oraz mieli okazję wykonać ćwiczenia, które chociaż trochę przybliżyły im problemy, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne ruchowo: pisali swoje imię na kartce oraz pili napój bez korzystania z rąk oraz jeździli na wózku inwalidzkim.

Uczestnicy zajęć dotyczących autyzmu poznali trudności wynikające z występowania niepełnosprawności od strony teoretycznej i mieli okazję praktycznie poznać odczucia osób autystycznych. Chętni mogli doświadczyć, jak trudno jest pracować w zgiełku, rozumieć skomplikowane polecenia czy konsumować niektóre potrawy.

Zajęcia wzbudziły zainteresowanie uczniów, a z ich wypowiedzi i reakcji można było wnioskować, że warsztaty pomogły im w zrozumieniu kolegów z różnymi niepełnosprawnościami.

[do góry]
Skip to content