05 Kwi 2014

2 kwietnia 2014 r. uczniowie klasy II „b” gimnazjum spotkaniem w Willi Caro zakończyli udział w dwóch interesujących projektach edukacyjnych organizowanych przez Muzeum w Gliwicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Katedrę Odlewnictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Gliwicki Ośrodek Metodyczny.

 Wilhelm von Blandowski w albumie i na wystawie to autorski projekt dr Justyny Budzik z Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego, która także prowadziła zajęcia dla uczniów. Uczestnicy projektu nie tylko poznali niezwykłą postać pochodzącego z Gliwic fotografa, eksploratora Australii i jednego z najoryginalniejszych obywateli miasta, ale także wcielili się w role: historyków fotografii, etnografów, specjalistów od reklamy fotograficznego atelier oraz kuratorów wystawy w muzeum, pracując z fotografiami z XIX w.

Drugi projekt Nadaj sobie formę – nagrodzony wyróżnieniem Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku 2012 – miał na celu przybliżenie uczniom odlewnictwa jako dyscypliny, w której zbiegają się ze sobą nauka, rzemiosło i sztuka, ale także przedstawienie perspektyw zawodowych wiążących się ze studiami na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym. Inauguracja projektu miała miejsce w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach przy ulicy Bojkowskiej 37, kolejne trzy spotkania odbyły się w Katedrze Odlewnictwa Politechniki Śląskiej przy Towarowej 7, a zakończenie – w Willi Caro. W trakcie spotkań uczniowie poznali: najnowsze odlewnicze trendy, nieco historii odlewnictwa i gałęzie przemysłu, w których odlewnictwo znajduje dziś zastosowanie. Wiedzę uczestnicy zdobywali nie tylko przy okazji wykładów teoretycznych, ale także zajęć praktycznych z formowania ręcznego w hali odlewni Katedry Odlewnictwa. Zajęcia prowadzone były przez wykładowców i doktorantów Politechniki Śląskiej oraz pracowników merytorycznych Muzeum w Gliwicach przy wsparciu metodyka GOM.

Udział w projektach dostarczył uczniom wielu ciekawych wrażeń.

[do góry]
Skip to content