Jesteśmy aktywni

Wobec przyrody:

Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpiona rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią  najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.
W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od około 2002 r. w dniu 10 października. Jest organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej.
W naszej szkole obchodzimy to Święto od 2003 r.

OBCHODY DNIA DRZEWA TYM ROKU SZKOLNYM 2017/2018

ZORGANIZOWANO KONKURSY „PIĘKNO NASZYCH DRZEW I KRZEWÓW” – PLASTYCZNE, POETYCKIE.
PRZEPROWADZONO POGADANKI NA ZAJĘCIACH NA TEMAT ZNACZENIA DRZEW.
ZAMIESZCZONO TABLICZKI Z OPISEM DRZEW ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA POSESJI NASZEJ SZKOŁY.
NAGRODZONO LAUREATÓW KONKURSÓW NA UROCZYSTYM APELU.
ZORGANIZOWANO ZBIÓRKĘ MAKULATURY
UDEKOROWANO SALE LEKCYJNE I KORYTARZE PRACAMI UCZNIÓW.

Laureaci konkursów

Szkolny konkurs przyrodniczo- plastyczny:
Adrian Ż. kl. 4 c
Wyróżnienie:
Justyna K. kl. 6 b
Nikola Ż. kl. 1 a
Szkolny konkurs przyrodniczo- poetycki:
Iga Sz. kl. 5 b
Szkolny konkurs przyrodniczy:
Krysia K. kl. 3 d
Karolina P. kl. 3 d
Kaja B. , Maja B. kl. 3 d
Szkolny konkurs plastyczny dla klas 0 – 3
Dyplomy i wyróżnienia zbiorowe otrzymali wszyscy uczniowie danej klasy.

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone na świecie od 1970 roku , obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię.
W Polsce DZIEŃ ZIEMI obchodzony jest od 1990 roku. bIdeą Światowego Dnia Ziemi jest zwrócenie uwagi , w jaki sposób człowiek oddziałuje na środowisko i Ziemię oraz wzajemne powiązania organizmów żyjących na Ziemi. W tym roku naszej szkole obchodziliśmy go pod hasłem „ Piękny jest świat”.

Przedstawiamy laureatów konkursów

Dzień Ziemi 2018r. Hasło: „Piękny jest świat”

Laureaci Konkursu ekologiczno-fotograficznego:
Łukasz K. kl. 4s
Michał R. kl. 4 c
Mikołaj R kl. 4c
Ada Ż. kl. 6b

Laureaci Konkursu ekologiczno-poetyckiego:
Kacper B. kl. 6a
Marek S. kl. 5a
Aleksandra Sz. kl. 4a

Laureaci Konkursu ekologiczno-plastycznego:
Jessica Sz. kl. 4d
Igor H. kl. 5a
Mateusz W. kl. 6a
Ewa D i Natalia S kl. 6a
Oliwier J kl. 6b

Laureaci Konkursu zbiórka surowców wtórnych:
Michał R kl. 4d – 172 baterie
Mikołaj R kl. 4d – 172 baterie
Mateusz W kl. 6a – 33 tonery
Jan S kl. 5a -80 kg makulatury
Wojciech G kl .6b –największa ilość przyniesionych elektrośmieci
Małgorzata D kl. 4c – 2007 korków

Uczniowie klas 0 – III wykonywali prace plastyczne .

Inne działania szkoły z okazji Święta Ziemi.

Uczniowie klas IV c i V a ( 42 uczestników) 14 maja odwiedzili Nadleśnictwo Rudziniec. Zajęcia edukacyjne związane z funkcjonowaniem lasu i występujących w nim organizmów prowadził pracownik Nadleśnictwa Pan Adam Głowacki. Wycieczka zakończyła się ogniskiem. Uczestnicy otrzymali drobne upominki związane z lasem.

Akcja Sprzątanie świata: 15 maja klasa V a , VI b i VII a uczestniczyły w akcji „Sprzątania Świata” organizowanej przez Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Uczniowie oczyszczali ze śmieci Aleję Sikornik.

Poszerzamy wiedzę i umiejętności biorąc udział w konkursach, turniejach i rajdach ekologicznych. Wzięliśmy udział w Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym organizowanym w dniu 24 kwietnia 2018r. przez SP nr 5 w Gliwicach.
Drużyna w składzie:
Kacper – kl.6a
Ewa – kl.6a
Konrad – kl. 6a zajęła II miejsce.
Gratulacje!

Udział w latach ubiegłych
Wielokrotnie braliśmy udział w Ekorajdzie organizowanym przez Samorząd Miasta Gliwice, Gim. Nr 10 i Górnośląskie Centrum Edukacyjne. Udało nam się zdobyć Puchar Prezydenta Miasta Gliwice.
Braliśmy udział w EkoTurnieju organizowanym przez Samorząd Miasta Gliwice, Gim. Nr 10 .
Również udało nam się zdobyć Puchar Prezydenta miasta Gliwice.
Braliśmy udział w III sesji przyrodniczo- matematycznej organizowanej przez ZSO-E im. Olimpijczyków Polskich – zajęliśmy I miejsce w konkursie ekologicznym ( drużynowo)
Uczestniczyliśmy w ogólnopolskich konkursach ekologicznych np. „ „Aktywni dla klimatu”, „ Zbieraj kartridże Ratuj konie”

II miejsce w VII EkoTurnieju Szkół Podstawowych o Puchar Prezydenta Miasta Gliwice organizowanym przez Samorząd Miasta Gliwice, Gimnazjum nr 10 im. I. J. Paderewskiego i Górnośląskie Centrum Edukacyjne i zdobyli Puchar.
III sesja przyrodniczo- matematyczna „ Cztery Żywioły Ziemia

Co roku bierzemy udział w akcji „ Sprzątanie Świata” organizowanej przez Wydział Środowiska UM w Gliwicach

Zbieramy zużyte baterie
Zbieramy zużyte tonery i kartridże