26 maj 2019

XVII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Poezja czasów wojny i okupacji”

23 maja 2019 r. w Izbie Pamięci Armii Krajowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. AK w Gliwicach odbył się XVII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Poezja czasów wojny i okupacji”.

Konkurs objęli honorowymi patronatami: Prezydent Miasta Gliwice – Pan Zygmunt Frankiewicz i Dyrektor Delegatury w Gliwicach – Pan Jacek Tarkota.

Wzięli w nim udział recytatorzy z czterech gliwickich szkół podstawowych. Wśród zaproszonych Gości znaleźli się:

• Weteran Walk o Niepodległość Polski, Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK – Oddziału Gliwice – Pani Maria Kulig – Gedliczka,
  • Prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – Oddziału Gliwice – Pan Wojciech Radomski,
  • Wicedyrektor ZSO nr 5 im. AK w Gliwicach – Pan Krzysztof Mączyński..

Gości przywitali i konferansjerkę prowadzili uczniowie gimnazjum i liceum: Daria Czajkowska, Adrian Mańka, Dariusz Sulma, Oskar Wala, a zdjęcia wykonywała Natalia Teska.

Recytatorzy prezentowali teksty polskich poetów czasów wojny i okupacji.

Komisja konkursowa w składzie:

• Anna Snopkowska – polonistka Szkoły Podstawowej nr 18 im. Jana Pawła II w Gliwicach,
  • Anna Mazurkiewicz – polonistka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. AK w Gliwicach,
  • Wojciech Radomski – Prezes Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – Oddziału Gliwice, jako przewodniczący

przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce

• Alicja Danel, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach (Władysław Broniewski, Ballady i romanse)

II miejsce

• Kaja Buraczyńska, Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Pawła II w Gliwicach (Antoni Słonimski, Alarm)

III miejsce

• Anna Snopkowska, Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Pawła II w Gliwicach (Leopold Staff, Pierwsza przechadzka)

wyróżnienie – INDYWIDUALNOŚĆ

• Jevheniia Simkina, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 im. Arki Bożka w Gliwicach (Maria Rutkowska – Kurcyuszowa, Odejście)

wyróżnienie

• Piotr Heryszek, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 im. Juliusza Słowackiego w Gliwicach (Krzysztof Kamil Baczyński, Pokolenie)

wyróżnienie specjalne SPAK-u – Oddziału Gliwice

• Patryk Klimek, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach (Władysław Broniewski, A kiedy będę umierać)

Laureatów i wyróżnionych recytatorów do konkursu przygotowały: p. Sylwia Bączek, p. Joanna Czekańska, p. Magdalena Piwowarczyk, p. Ilona Przybysławska – Pałka, p. Edyta Wilewska – Sosna. Uczestnikom, opiekunom i organizatorom konkursu podziękowania złożyli: Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK – Oddziału Gliwice – Pani Maria Kulig – Gedliczka, w imieniu jury – Pani Anna Snopkowska i Wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. AK w Gliwicach – Pan Krzysztof Mączyński.

Organizatorzy konkursu:

mgr Małgorzata Kupisz