04 Lis 2018

Martyna z Brązową Odznaką Jeździecką

0 Komentarzy

Uczennica z naszej szkoły  Martyna Mickaniewska z kl. 5 d SP nr 23, zdobyła  brązową odznakę jeździecką.

Brązowa Odznaka Jeździecka (następna to srebrna, a potem złota) jest nadawana przez Polski Związek Jeździecki po zdaniu egzaminu. Egzamin na tę odznakę przeprowadzają tylko ośrodki jeździeckie posiadające certyfikację nadaną przez  PZJ (Polski Związek Jeździecki).  Chętne osoby mogą się przygotować do  tego egzaminu w dobrej szkółce jeździeckiej.

Egzamin składa się z 4 części. I etap, to egzamin z teorii, bardzo szerokiego zakresu związanego z zachowaniem i fizjologią konia, opieką nad nim, zasadami bezpieczeństwa i sprzętem jeździeckim. Opieka stajenna nad koniem to II etap tego egzaminu.  Dotyczy on czyszczenia konia, siodłanie, wyprowadzanie z boksu.  III część egzaminu, to próba ujeżdżania. Na tzw. czworoboku należy wykonać  ściśle określony przejazd (w tym różne figury, takie jak zmiany kierunku, wolty, czyli koła). Przejazd wykonuje się w stępie, kłusie lub galopie. Pozytywna ocena z próby ujeżdżeniowej dopuszcza do ostatniego etapu (IV), czyli próby skokowej. Należy pokonać parkur z 4 przeszkodami o wysokości 70 cm, a przeszkody pokonuje się w kłusie i galopie.

Odznaka ma postać metalowego znaczka do wpięcia np. w strój jeździecki oraz imiennej legitymacji. Posiadanie odznaki uprawnia, o ile ktoś jest chętny do udziału w zawodach konnych skokowych lub ujeżdżeniowych  w niższych klasach np.  w skokach o wysokości przeszkód do 90 cm. 

Zgodnie z przepisami do egzaminu dopuszcza się już dzieci 8 letnie, ale zwykle podchodzi się do niego dopiero w wieku nastoletnim.  Martyna trenuje jazdę od ok. 4 lat, co najmniej raz w tygodniu.  Do egzaminu przygotowała ją Pani Monika Flasz ze szkółki Terapia, sport i edukacja – „Wesoła Zgraja”

Powyższe informacje przekazał nam dumny tata Martynki – Pan Marek Mickaniewski.

Społeczność szkolna wraz z gronem serdecznie gratuluje Martynce i życzy dalszych sukcesów w wybranej pasji.

 

[do góry]
Skip to content