25 Maj 2018

17 i 18 maja uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach kreatywnego pisania zorganizowanych przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Na bazie różnych tekstów literackich, dzięki profesorowi Danielowi Pietrkowi, poznaliśmy historię Gliwic (niegdyś Gleiwitz), a Dawid Smolorz spacerując  z nami po Gliwicach wprowadził nas w tematykę pogranicza i opowiedział historię wielu śląskich rodzin.

Przed wojną Gliwice były niemieckim miastem, wiele rodzin nosiło niemieckie nazwiska, w domu mówiono po niemiecku, a po wojnie tym rodzinom zmieniano nazwiska na przykład: Neuman na Nowak. Poznając tę historię wielu uczniów identyfikowało z nią swoją rodzinę i tworzyło tekst literacki.

Na koniec warsztatów uczestnicy głosowali w celu wyłonienia najlepszego tekstu. Nasi uczniowie zdobyli 4-te miejsce.

[do góry]
Skip to content