07 Kwi 2018

O Wielkanocy w Willi Caro

0 Komentarzy

W czwartek 22 marca uczniowie z klasy 7b wyruszyli do muzeum Caro na wykład o różnicach między Świętami Wielkiej Nocy w religii katolickiej i prawosławnej.

Pani przewodniczka opowiadała, że w 2018r. katolickie święto wypadać będzie 1 kwietnia. W ten dzień wierni będą gromadzić się w swoich świątyniach, by obchodzić mękę i zmartwychwstanie Jezusa. Obchody Wielkanocy rozpoczną się od Wigilii Paschalnej. Msza w niedzielę to obowiązkowa część obchodów świąt w kościele katolickim.

Natomiast prawosławna Wielkanoc obchodzona będzie 8 kwietnia. Dzień ten wyznaczany jest na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Wierni kościoła prawosławnego upamiętniają wtedy śmierć Chrystusa na krzyżu. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną będzie odbywać się tradycyjna jutrznia paschalna. Prawosławna Wielkanoc to czas szczególnie ważny dla wiernych, którzy licznie gromadzą się wtedy w cerkwi i odprawiają rytuał odwalenia kamienia z grobu Chrystusowego, a także śpiewają psalmy z psałterza.

Na zakończenie wykładu i obejrzeniu prezentacji uczniowie malowali w odpowiednich kolorach prawosławne wzory ikon.

[do góry]
Skip to content