24 Lut 2018

Czy widok z okna może cieszyć? Tak! Zwłaszcza wtedy, gdy sąsiadem jest Teatr Miejski w Gliwicach. Takie sąsiedztwo zobowiązuje!!

Wspólny projekt teatralno-szkolny? Dlaczego nie?

„Szkoła w Teatrze” – to tytuł pilotażowego projektu, który Szkoła Podstawowa nr 23 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 im. AK realizuje wspólnie
z Teatrem Miejskim w Gliwicach.

Za nami już pierwsze miesiące współpracy.

Ponad osiemdziesięciu uczniów wzięło udział w warsztatach prowadzonych w Teatrze Miejskim.

Tematy warsztatów są bardzo atrakcyjne dla dzieci, które świetnie się bawią
i uczą, występując w zupełnie nowej roli. Znakomicie też czują się nauczyciele, widząc zaangażowanie i zadowolenie swoich podopiecznych. Edukacja teatralna  jest bardzo ważnym elementem edukacji, ponieważ nie tylko kształtuje wrażliwość, ale umożliwia teżrozwijanie inteligencji dziecka. Przygotowuje do pracy intelektualnej, pobudza ciekawość, zapewnia sposobność do analizy, może zaspokoić potrzeby psychiczne dziecka i odgrywać niezwykle istotną rolę w kształtowaniu jego osobowości. Wizyty w teatrze są dla dzieci ważnym wydarzeniem.

Miejsce, w którym każdy, choć na moment, może stać się aktorem, reżyserem, czy scenarzystą,dostarcza wielu pozytywnych emocji. Dziecięca kreatywność nie zna granic. Podczas warsztatów powstająkrótkie etiudy teatralne, do których dzieci same piszą teksty i przygotowują rekwizyty.Faktu, że w teatrze dziecko spotyka się z żywym słowem, nie da się przecenić. Zapewnia to rozwój jego mowy i wzbogaca słownictwo, a także rozwija zainteresowania.

Jesteśmy częstymi gośćmi Teatru Miejskiego w Gliwicach. Bardzo sympatyczna atmosfera sprawia, że czujemy się w nim wspaniale! Poznajemy się z innej strony, możemy wykazać się pomysłowością, walczymy ze swoimi słabościami, potrafimy w siebie uwierzyć.

A to bardzo dużo…..

Czasami uda się po cichu wejść na próbę przedstawienia, ale wszystko co się podczas niej dzieje, objęte jest tajemnicą… a po takim doświadczeniu zupełnie inaczej ogląda się gotowy spektakl.

Celem pilotażowego projektu „Szkoła w Teatrze” jest stworzenie okazji, by dzieci były nie tylko aktywnymi, wrażliwymi odbiorcami kultury, ale również, żeby rozwijały swoją inteligencję emocjonalną, wiarę we własne możliwości, otwartość i poczucie pewności siebie. Zdaniem Bogdana Suchodolskiego dzięki teatralnej edukacji człowiek staje się pełniejszy, bardziej wrażliwy na sytuacje i losy ludzkie, głębiej zaangażowany w tworzenie rzeczywistości, w której żyje i która warunkuje jego działanie. (Teatr i szkoła. ,,Scena” 1970, z. 7.)

W ramach projektu jużw najbliższych dniach zostanie ogłoszony konkurs na szkolne przedstawienieteatralne, który przygotuje Szkoła we współpracy
z Teatrem Miejskim w Gliwicach i Młodzieżowym Domem Kultury.

A wszystko zaczęło się od widoku z okna, który może cieszyć, bo sąsiadem Szkoły Podstawowej nr 23 jest Teatr…

[do góry]
Skip to content