24 Lut 2018

21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

0 Komentarzy

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu dwóch, trzech pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 22 lutego uczniowie klasy II „a” Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 wzięli udział w grze edukacyjnej, warsztatach i wykładzie, które w ramach obchodów Tygodnia Języka Ojczystego organizują Oddział Katowicki Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego, Stowarzyszenie Via Linguae oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach. A oto tematyka zajęć:

  • Na tropie języka i nowoczesnych bibliotecznych technologii,
  • Od kociej muzyki po koncertowe oszczędzanie – rzecz o muzycznych frazeologizmach,
  • Do siego roku – archaizmy jako składnik związków frazeologicznych.

Po zajęciach frazeologię mamy w małym palcu.

[do góry]
Skip to content