09 Paź 2017

W dniach 2.10 i 9.10.2017r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące niepełnosprawności. Cykl 4 warsztatów dla uczniów klas siódmych szkoły podstawowej i klas pierwszych liceum przeprowadził Zespół ds. Integracji.


1. Na zajęciach dotyczących niepełnosprawności ruchowej uczniowie poznali przyczyny tej niepełnosprawności, rozpoznawali znane osoby z tą dysfunkcją. Rozmawialiśmy na temat ograniczeń w życiu codziennym i zawodowym, obalaliśmy mity i fałszywe przekonania o tych osobach.

2. W czasie zajęć dotyczących wady słuchu młodzież dowiedziała się, jak ubytek słuchu wpływa na rozwój człowieka od urodzenia i jakie problemy mają osoby niesłyszące i słabosłyszące. Wspólnie zastanawialiśmy się, co utrudnia im codzienne funkcjonowanie, a co pomaga w kontaktach z innymi i w nauce. Uczniowie doświadczyli sytuacji, kiedy nie mogli wspomagać się słuchem, kiedy docierała do nich tylko część informacji oraz poznali kilka znaków języka migowego.

3. Na warsztatach dotyczących osób niewidomych i słabowidzących młodzież mogła przekonać się, z jakimi problemami życia codziennego spotykają się te osoby. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z alfabetem Braille’a, zobaczyli książki, podręcznik napisany tym alfabetem, a sami mogli spróbować zakodować krótkie zdania za pomocą tego alfabetu.

4. W czasie warsztatów dotyczących autyzmu i Zespołu Aspergera uczniowie dowiedzieli się, że osoby z tymi zaburzeniami maja problemy ze swoimi emocjami, z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Podczas ćwiczeń mogli osobiście doświadczyć przykrych wrażeń, jakie towarzyszą osobom autystycznym na co dzień. Jednym z zadań było napisanie dyktanda, podczas gdy jeden z nauczycieli zakłócał odbiór tekstu.
Mamy nadzieję, że wynieśliście z warsztatów wiele cennych informacji oraz doświadczeń, które pozwolą Wam być lepszymi koleżankami i kolegami dla osób, które są wśród nas. Osoby niepełnosprawne spotykamy w naszej szkole i w wielu innych miejscach i sytuacjach.
Zespół ds. Integracji

[do góry]
Skip to content