09 Gru 2016

Kresowe zwyczaje świąteczne w Willi Caro

0 Komentarzy

7 grudnia br. uczniowie klasy I „a” gimnazjum uczestniczyli w zajęciach poświęconych tradycjom bożonarodzeniowym z obszaru dawnych Kresów. Poznali charakterystyczne dla tej części dawnej Rzeczpospolitej potrawy i zwyczaje wigilijne. Obejrzeli złożoną z dziewięćdziesięciu elementów oryginalną lwowską szopkę z lat 30. XX wieku. Wśród adorujących Świętą Rodzinę Trzech Króli, pasterzy i aniołów podziwiali ważne dla historii Polski postaci: Mikołaja Kopernika, Tadeusza Kościuszkę, Adama Mickiewicza, królową Jadwigę, Józefa Piłsudskiego czy Jana Matejkę.

W części warsztatowej zajęć, wykorzystując repliki elementów  zabytkowej lwowskiej szopki, uczniowie wykonali własną bożonarodzeniową szopkę i poczuli magię nadchodzących świąt.

                                                                                              wychowawca klasy
Małgorzata Kupisz

[do góry]
Skip to content