28 Paź 2016

Poznajemy historię Śląska

0 Komentarzy

24.10.2016 r. odbyła się wycieczka regionalna szlakiem dawnej granicy polsko-niemieckiej.

Na wycieczkę pojechały chętne klasy z gimnazjum i liceum. Wyjazd był organizowany przy pomocy DWPN , przewodnikiem wycieczki był pan Dawid Smolorz , historyk-germanista, długoletni pracownik DWPN. Opowiadał nam różne anegdoty i historię związane z tematyką pogranicza.

Odwiedziliśmy kopalnię Zabrze-Makoszowy i dworzec przy kopalni. Na którym do dziś znajdują się dwa perony .To ślad po dawnej granicy polsko-niemieckiej, jeden peron był niemiecki , a drugi polski. W Rudzie Śląskiej oglądaliśmy kamienie graniczne, pan Dawid Smolorz opowiadał nam również jak po wyznaczeniu granicy polsko-niemieckiej szkoła w Rudzie Śląskiej była niemiecka, a boisko polskie. Uczniowie na lekcjach w-fu musieli codziennie przekraczać granicę polsko-niemiecką. Oglądaliśmy również dawne przepustki i domy graniczne, słuchaliśmy ciekawych opowieści i anegdot związanych z historią pograniczną.

[do góry]
Skip to content