20 Paź 2016

Warsztaty na temat niepełnosprawności

0 Komentarzy

W dniach 28.09.  i  6.10.2016 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty na temat niepełnosprawności dla klas I gimnazjum i liceum. Cykl warsztatów obejmował tematykę 5 zajęć, które przeprowadził Zespół ds. Integracji.

  1. Na zajęciach dotyczących niepełnosprawności ruchowej uczniowie poznali przyczyny tej niepełnosprawności, rozpoznawali znane osoby z tą dysfunkcją. Rozmawialiśmy na temat ograniczeń w życiu codziennym i zawodowym, obalaliśmy mity i fałszywe przekonania o tych osobach.
  2. Na warsztatach dotyczących wady słuchu młodzież dowiedziała się, jak ubytki słuchu wpływają na rozwój człowieka od urodzenia i jakie problemy mają osoby słabosłyszące i niesłyszące w wielu sytuacjach życiowych. Wspólnie zastanawialiśmy się, co utrudnia młodzieży z wadą słuchu codzienne funkcjonowanie, a co pomaga im w kontaktach z innymi osobami i nauce.
  3. Na warsztatach dotyczących osób niewidomych oraz z wadami wzroku uczniowie mogli przekonać się na podstawie wykładu oraz ćwiczeń praktycznych, z jakimi problemami życia codziennego spotykają się te osoby. Młodzież zapoznała się z alfabetem Braille’a: zobaczyli książki i podręcznik napisany tym alfabetem, a potem sami mogli spróbować zakodować krótkie zdania za pomocą tego alfabetu.
  4. Na zajęciach dotyczących zaburzeń psychicznych młodzież obejrzała prezentację dotyczącą: anoreksji, bulimii, ortoreksji oraz depresji. Uczniowie brali czynny udział w dyskusji, a także mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na zadawane pytania.
  5. Autyzm to ostatnie zagadnienie poruszane na warsztatach. Uczniowie dowiedzieli się, że osoby z tym zaburzeniem maja problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Podczas ćwiczeń mogli osobiście doświadczyć przykrych wrażeń, jakie towarzyszą osobom autystycznym na co dzień. Jednym z zadań było napisanie dyktanda, podczas gdy jeden z nauczycieli zakłócał odbiór tekstu.

Mamy nadzieję, że warsztaty podobały się uczniom, że wynieśli oni z zajęć wiele cennych informacji oraz doświadczeń, które pozwolą im być lepszymi kolegami i koleżankami dla osób, które są wśród nas, jako że jesteśmy szkołą z oddziałami integracyjnymi.

Zespół ds. Integracji

 

[do góry]
Skip to content