20 Kwi 2016

Łączy nas pamięć – ŻONKILE 2016

0 Komentarzy

Już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Nasza szkoła drugi raz uczestniczyła w akcji. Cztery uczennice klasy III „c” Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 przy wsparciu nauczycieli – koordynatorów wykonały i rozdały na Sikorniku ponad trzysta papierowych kwiatów.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów, często były to właśnie żonkile.

Projekt pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Wojewódzkich Kuratorów Oświaty.

[do góry]
Skip to content