19 Maj 2015

Uczniowie klas drugich („a” i „b”) i trzeciej „b” Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 aktywnie uczestniczyli w lekcjach muzealnych zorganizowanych wokół trwającej w muzeum od 14 lutego do 17 maja wystawy „Rzecz o szlachcie polskiej”. Tematyka zajęć była zróżnicowana i dotyczyła następujących zagadnień: 

  • Kultura sarmacka
  • Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie
  • Kupą Mości Panowie… o wojskowości Rzeczypospolitej czasów nowożytnych
  • Sztuka doby baroku

Młodzież miała możliwość prześledzenia rozwoju stanu szlacheckiego w Polsce od XIV do XIX wieku, z naciskiem na kulturę sarmacką w jej największym rozkwicie tj.  w XVII wieku. Na podstawie prezentowanych na wystawie eksponatów uczniowie poznawali dziedzictwo materialne polskiej szlachty i najbardziej charakterystyczne dla niej elementy, m.in. strój, sztukę i dwór polski.

[do góry]
Skip to content