20 Kwi 2015

Akcja „Żonkile 2015 – Łączy nas pamięć”

0 Komentarzy
72. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
AKCJA ŻONKILE 2015 – „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”

Uczennice klasy II „c” Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2: Ilona Cała, Weronika Dworak, Agnieszka Stefańska, Natalia Suszek, Wiktoria Wiśniewska, pod przewodnictwem lokalnych koordynatorek p. Bogusławy Pilarz i p. Małgorzaty Kupisz, wzięły udział w  ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej już po raz trzeci przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce oraz za granicą wolontariusze rozdawali papierowe żonkile. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku, właśnie 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów  często były to właśnie żonkile.

Nasze wolontariuszki rozdały w minioną niedzielę mieszkańcom Sikornika trzysta wykonanych przez siebie papierowych żonkili, informując o przypadającej w tym dniu 72. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Niektórzy gliwiczanie z entuzjazmem przyjmowali i chętnie przyklejali do swych ubrań żółte kwiaty na znak pamięci.

Siedemnaście żonkili trafiło do wszystkich klas obu gimnazjów i liceum, a w klasach drugich gimnazjum przeprowadzona została wcześniej lekcja „Dymy nad Gettem”.

Patronat nad udziałem szkół w akcji Żonkile 2015 objął Minister Edukacji Narodowej.

Do zobaczenia za rok!

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

2015-zonkile_logo (1) 2015-zonkile_logo (2) 2015-zonkile_logo (3)

[do góry]
Skip to content