30 Mar 2015

Obchody Światowego Dnia Poezji

0 Komentarzy

Wiosna jest poezją? W Gliwicach na pewno. Wspólnie z gliwicką Miejską Biblioteką Publiczną w sobotę 21 marca w C.H. FORUM zorganizowaliśmy obchody Światowego Dnia Poezji.

Na dzieci i młodzież czekały liczne poetyckie zabawy przygotowane przez pracowników biblioteki oraz uczniów i nauczycieli naszego liceum. Wykolejona „Lokomotywa” J. Tuwima wymagała naprawy i ustawienia kilkunastu wagonów z fragmentami wiersza w odpowiedniej kolejności, tak by pociąg był gotowy do odjazdu. Na wagonach znalazło się także miejsce na twórczość plastyczną najmłodszych. A sztalugi z cytatami wyzwalały zarówno w dzieciach, jak i dorosłych prawdziwych poetów bawiących się słowem. Sztalugi były pełne rysunków, złotych myśli i wierszy. Na terenie centrum handlowego można było także spotkać spacerującego poetę, który bawił się rymami i zachęcał przechodniów do wspólnego wierszowania. Jednym z zadań było również ułożenie w odpowiedniej kolejności bajkowych postaci z „Rzepki” J. Tuwima. Dzieci mogły również skorzystać z możliwości pomalowania twarzy. Buzie najmłodszych zamieniały się w zwierzątka lub powstawały na nich fantazyjne wzory.

Ci, którzy odwiedzili wszystkie nasze stacje, czego potwierdzeniem były zbierane przez dzieci pieczątki z baśniowymi sowami, otrzymywali upominki – piękne, bajkowe, drewniane zakładki. Dorośli obdarowywani byli przez naszych uczniów ręcznie robionymi zakładkami do książek, na których znalazły się aforyzmy S.J. Leca z „Myśli nieuczesanych”. O kubki smakowe zadbali uczniowie CKZiU nr 1 przygotowując i przekazując nam pyszne, słodkie rogaliki, na których można było znaleźć poetyckie cytaty.

W ramach imprezy odbył się także Rodzinny Konkurs Recytatorski, w którym dzieci wraz z najbliższymi recytowały znane wiersze. Dużą popularnością cieszył się „Spóźniony słowik” J. Tuwima. Tego dnia miał też miejsce finał Konkursu Poetyckiego dla młodzieży i dorosłych pt. „Miasto moje, a w nim…”. Galę rozdania nagród za udział w konkursach uświetniła grupa teatralna z VII Liceum Ogólnokształcącego przedstawiając „Karuzelę z Madonnami” M. Białoszewskiego  i „Zaczarowaną dorożkę” K.I. Gałczyńskiego.

Na zakończenie odbył się wspaniały wykład dr Jacka Kurka – kulturoznawcy, historyka, eseisty i poety, który swoim wykładem pt. „Wszystko jest poezją…” ze świątyni konsumpcjonizmu przeniósł słuchaczy do magicznego świata pełnego zapachów, dźwięków i fantazji.

Sobotnie popołudnie było prawdziwą ucztą duchową…

 

 

[do góry]
Skip to content