24 Lis 2014

Uczniowie klas drugich i trzecich Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 aktywnie uczestniczyli w lekcjach muzealnych organizowanych w Willi Caro w związku z „wojennymi rocznicami” przypadającymi we wrześniu i listopadzie.

Rocznicy wybuchu II wojny światowej towarzyszyła wystawa „Wojna polsko-niemiecka 1939-1945. Czas okupacji, konspiracji i otwartej walki z wrogiem”. Uczniowie klas drugich brali udział w lekcji „Życie codzienne podczas okupacji”, a uczniowie klasy III „b” oprowadzani byli po wystawie przez samego weterana – Pana Adama Popiela – uczestnika akcji Burza i współtwórcę wystawy. Wysłuchali opowieści bezpośredniego świadka wojennych wydarzeń.

Wojna obronna, mały sabotaż, łapanki, Pawiak, getto, zasada odpowiedzialności zbiorowej, tajne nauczanie, „czarny rynek” – tak wyglądała codzienność w okupowanej przez Niemców  Polsce.

Setnej rocznicy Wielkiej Wojny ( I wojny światowej) poświęcona jest wystawa „Szedłem naprzeciw czarnemu potokowi”, którą po lekcji „W 100-lecie Wielkiej Wojny” mogli zobaczyć uczniowie klas trzecich. Podczas zajęć uczestnicy poznawali historię I wojny światowej z listów i pamiętników żołnierzy w niej walczących oraz zdjęć z epoki i rekwizytów. Zrozumieli, jak traumatycznym doświadczeniem był dla walczących udział w niej i jaki te doświadczenia znalazły wyraz w sztuce awangardowej.

Warto zatem odwiedzać Willę Caro i poszerzać swoją wiedzę.

[do góry]
Skip to content