08 Paź 2013

Warsztaty „Niepełnosprawni są obok nas”

0 Komentarzy

W dniach 1 i 8 października 2013 r. Komisja ds. Integracji zorganizowała dla młodzieży klas I Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum Sportowego warsztaty dotyczące osób niepełnosprawnych.

Na zajęciach dotyczących niepełnosprawności ruchowej uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat ich przyczyn, rodzajów i skutków, poruszana była również tematyka savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych. Uczniowie mieli możliwość wejść w rolę tych osób dzięki ćwiczeniom, np.: poruszanie się na wózku inwalidzkim, rysowanie ustami, picie napoju bez użycia rąk.

Celem warsztatów dotyczących osób z autyzmem było przybliżenie młodzieży sposobu, w jaki myślą, odczuwają i funkcjonują osoby z tą dysfunkcją. Zadania obejmowały: sporządzenie notatki przy równoczesnym zagłuszaniu dyktowanej treści; sprawdzenie reakcji na nadmiar bodźców słuchowych, wzrokowych i dotykowych; reakcje na sytuacje nieznane; interpretację związków frazeologicznych.

Na zajęciach dotyczących funkcjonowania osób z uszkodzonym słuchem uczniowie wspólnie zastanawiali się na tym, jakie dźwięki słyszy ludzkie ucho, jakie są konsekwencje utraty słuchu, poznali przyczyny i stopnie wad słuchu, dowiedzieli się, jak działają aparaty słuchowe. Uczniowie poznali też kilkanaście znaków języka migowego i próbowali się porozumiewać w tym języku.

Celem kolejnych warsztatów było przybliżenie uczniom funkcjonowania i życia na co dzień osób niewidomych i niedowidzących. Uczniowie próbowali bez udziału wzroku przejść w wyznaczone miejsce, korzystając z prowadzenia dźwiękiem, ubrać się i wyjść na zewnątrz, przyprawić zupę i posłodzić herbatę oraz zapłacić za zakupy. Młodzież poznała też pismo Braile’a i próbowała się nim posługiwać.

W trakcie rozmów w czasie zajęć i po ich zakończeniu uczniowie zgodnie twierdzili, że osoby niepełnosprawne mają w różny sposób utrudnione funkcjonowanie w różnych sytuacjach: życie codzienne, naukę, zabawę i dlatego wymagają zrozumienia, wsparcia i pomocy.

[do góry]
Skip to content