25 Paź 2011

Uczennice klas Ia, Ib oraz IIb Gimnazjum w dniu 25 października 2011 r. postanowiły odkryć krainę ceramiki, a konkretnie zapoznać się z metodą wykonywania naczyń glinianych. W tym celu wraz z opiekunem wybrały się na zajęcia do M-Art Hobby w Gliwicach.

Uczestniczki warsztatów w miłej atmosferze wysłuchały krótkiej prelekcji na temat sposobów wykonywania naczyń glinianych a następnie swoja wiedzę teoretyczną postanowiły wykorzystać w praktyce.

Jednak najważniejszy moment nastąpił, kiedy samodzielnie przystąpiły do zrobienia glinianych naczyń. Z wypiekami na twarzy i ogromnym zapałem przystąpiły do wałkowania i rozcierania gliny…

Jak się okazało praca w glinie wcale nie jest łatwą czynnością, ponieważ wymaga skupienia, cierpliwości i dokładności. Żeby naczynie przybrało konkretny kształt trzeba glinę porządnie wygładzić za pomocą odpowiednich szpatułek i…dłoni. Mimo wszystko z rąk dziewcząt wychodziły całkiem kształtne kubki i misy. Oczywiście nie obyło się bez cennych uwag prowadzącej zajęcia- pani Marty, bez której nie powstałyby nasze naczynia.

Po zakończeniu zajęć uczestniczki z wyraźnym zadowoleniem, podziwiały swoje prace. Jednakże na efekt końcowy trzeba jeszcze poczekać. Naczynia należy dokładnie wysuszyć a potem wypalić w specjalnym piecu.

Zajęcia wszystkim bardzo się podobały, więc mamy nadzieje że takich twórczych spotkań będzie więcej.

Anna Rojek

[do góry]
Skip to content