12 Gru 2010

W niedzielny wieczór 12 grudnia 2010 r. w auli przy kościele NMP Matki Kościoła w Gliwicach miało miejsce dość nietypowe wydarzenie. Z okazji 200 rocznicy urodzin największego polskiego pianisty, Fryderyka Chopina, zorganizowany został Wieczór Muzyki Chopina i Poezji, opowiadający o życiu i twórczości wielkiego polaka. Narracje przeplatane wierszami i muzyką pianisty przeniosły słuchaczy w krainę fortepianu i muzyki, w której słychać Polskę.

astrojowe mazurki, walce, nokturny, preludia i polonezy grane przez uczniów Studium Muzycznego GAMA do głębi poruszały słuchaczy, podczas gdy wiersze recytowane przez uczniów VIII Liceum malowały w czasie postać wirtuoza. Słuchacze zobaczyli jego młodość, początki komponowania, przenieśli się w czasie do Paryża, gdzie Chopin spędził większość życia, doświadczyli goryczy tęsknoty za ojczyzną i śmierci w kwiecie wieku… Godzinny program wieczoru przysporzył słuchaczom wielu wzruszeń. W koncercie wystąpili bardzo młodzi artyści – najmłodszy pianista ma zaledwie 10 lat. Piękno muzyki Chopina zaprezentowali: Aleksandra Glińska, Barbara Koźluk, Angelika Matysik, Tomasz Marcol, Piotr Smolnik i Sylwia Szulc – uczennica naszego liceum. Poezję wraz z osobistą korespondencją Chopina z podróży deklamowali Kamila Leszczyńska, Paulina Danikiewicz oraz Kamil Wenglorz. Czar opowieści o życiu i twórczości Chopina roztoczyli prowadzący koncert Karolina Filipczyk i Dawid Stanisławek.

Dziękujemy organizatorom oraz wszystkim artystom za przepiękny wieczór i życzymy sobie więcej takich wzruszających chwil!

[do góry]
Skip to content