23 Wrz 2010

Podróż do zielonych cieni

0 Komentarzy

23 września 2010 r. klasa II „b” Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 uczestniczyła w niecodziennym i niezwykłym spotkaniu. Gośćmi kina Amok byli twórcy filmu dokumentalnego „Podróż do zielonych cieni”: Alicja Schatton i Tomasz Kozik oraz jego główna bohaterka, kobieta niezwykła – Pani Zofia Książek – Bregułowa.

Poetycka opowieść o Pani Zofii – aktorce, poetce, przedstawicielce pokolenia Kolumbów, uczestniczce powstania warszawskiego – ukazuje jej wspomnienia, pasje, zmaganie się z życiem i samotnością.

Młoda Pani Zofia tuż przed wybuchem powstania warszawskiego zdała ostatnie egzaminy na tajnych kompletach Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie, ale zamiast na scenę, bez chwili wahania, poszła na barykady powstańczej stolicy. Ranna straciła wzrok, ale nie poddała się. Młodzieży przekazała nadrzędne wartości jej życia: „Bóg, honor, Ojczyzna” oraz wybór zawodu, który się kocha i stanowi pasję. Krytycznie natomiast ustosunkowała się do konsumpcyjnego stylu życia.

Być może Pani Zofia zaszczyci swoja obecnością IX Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski „Poezja czasów wojny i okupacji” organizowany przez szkołę w maju.

[do góry]
Skip to content